10 Ekim 2011 Pazartesi

Atalay: "Cezalar çok ağır"Atalay: Cezalar çok ağır

Bank Asya 1. Lig ekiplerinden TKİ Tavşanlı Linyitspor'un Başkanı Zafer Atalay, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulunun (PFDK), Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yeni uygulamalarıyla ilgili kulüplere ağır cezalar verdiğini belirterek, ''Bu şekilde giderse kulüpler mali açıdan büyük yaralar alacak'' dedi.

Atalay, Tavşanlı'da oynadıkları Bucaspor ve Kartalspor karşılaşmaları nedeniyle kulübe PFDK tarafından toplam 36 bin lira ceza uygulandığını hatırlattı.

Bu cezaların ağır olduğunu belirten Atalay, Bucaspor maçındaki 20 bin liralık stada usulsüz seyirci alınması cezasının bir bölümünün, tribüne ücretsiz çocuk seyirci alınmasından kaynaklandığını söyledi.

Tribüne giren seyircilerin bir kısmıyla ücretsiz alınan çocukların merdiven boşluklarını doldurmasının yanı sıra tribün kapasitesinin aşılmasının, TFF temsilcisi tarafından tutanağa işlendiğini ifade eden Atalay, ''Bu olaydan sonra Tavşanlı Emniyet Müdürlüğü inisiyatifi eline aldı ve çocukların ücretsiz olarak stada alınmamasını kararlaştırdı'' diye konuştu.

-''Kadınlar ve çocuklara her maçın ücretsiz olduğu zannediliyor''-
Atalay, TFF tarafından bu sezon alınan yeni kararların kafaları karıştırdığını savunarak, şöyle devam etti:
''Seyircisiz maçlar ile milli maçlar için alınan özel kararların tam olarak açıklanmaması, taraftarların yanlış düşünmesine sebep oluyor. Federasyon, seyircisiz maçlara yanında anneleri olmak kaydıyla 12 yaşından küçük çocuklar ve kadınların ücretsiz olarak girmesini kararlaştırdı. Bunun yanı sıra Almanya ile oynanan milli maça da belirli sayıda kadın ve çocuk seyirci ücretsiz alındı. Milli maçtaki durum, özel bir durumdur. Futbolseverler buradan yola çıkarak her maça kadın ve çocukların ücretsiz olarak girebileceğini zannediyorlar ama durum böyle değil. Bu konuda alınmış kesin bir karar yok ve kulüplere de bununla ilgili herhangi bir tebligatta bulunulmadı. Belki ilerleyen günlerde bayan ve çocuk seyircilerin tüm maçlara ücretsiz girebilmesi için yeni karar alınabilir. Orasını bilemeyiz ama böyle bir karar alınsa bile ücretsiz seyircinin belli bir oranda olacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca elini kolunu sallayan stada giremeyecek. Ücretsiz izlemenin de belirli prosedürü olacak. Almanya maçında bunun örneğini yaşadık.''

TFF'nin geçen hafta düzenlediği toplantıya katıldıklarını ve yetkililere sorunlarını anlattıklarını bildiren Atalay, iç sahada oynadıkları iki karşılaşmada biletlerdeki renk kodları yüzünden de ciddi sorunlar yaşadıklarını ifade etti.

Atalay, bu sistem yeni olduğu için kulüplerin uygulamada karşılaştıkları sıkıntılar nedeniyle cezalandırıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"Bu konuyu en kısa zamanda çözeceğiz. Stadyuma gelenler, hangi biletin hangi renk olduğuna ve hangi renk biletle hangi kapıdan giriş yapılması gerektiğine dair uyarı levhalarını görecek. Kulüpler, gerek bilet konusunda gerekse seyirci olayları konusunda ağır cezalarla karşılaşıyor. Yalnızca biz değil, diğer kulüpler de yüksek meblağlarda ceza yedi. Bu cezaları toplantıda dile getirdik ve cezaların Bank Asya 1. Lig kulüpleri için çok ağır olduğunu söyledik. Bu şekilde giderse kulüpler mali açıdan büyük yaralar alacak."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...